Jakou barvou vymalovat?


Správná volba barev na stěnách může zásadně ovlivnit nejen celkový vzhled a styl vašeho bydlení, ale i vaši vlastní náladu nebo třeba to, jak budou pracovat vaši zaměstnanci.

Obecně platí, že malou a tmavou místnost opticky zvětšíte a projasníte světlými odstíny ideálně v kombinaci s bílou a naopak rozlehlou a strohou místnost lze zútulnit a zmenšit použitím tmavších tlumených odstínů.

Jedním z kritérií pro výběr barvy pro interiér je například teplota barev. Teplé barvy jsou například červená, oranžová a žlutá. Působí povzbudivě a jakoby zahřívají, zatímco studené barvy uklidňují a vyvolávají pocit chladu. Mezi studené barvy patří modrá, zelená, fialová a šedá.

Bílá

Bílá barva navozuje dojem čistoty a vzdušnosti. Opticky zvětšuje, a proto se hodí do malých pokojů a bytů. Je vhodné ji kombinovat s jinými barvami, které upoutají naši pozornost.

 

Žlutá

Žlutá barva je veselá, navozuje pocit tepla a její světlé odstíny opticky rozšiřují malé pokoje. Tato slunečná barva má pozitivní a povzbuzující účinek, podporuje komunikaci, kreativitu a rozumovou činnost.

 

Oranžová

Má podobné vlastnosti jako žlutá. Dodává energii, vyvolává pocit tepla, bezpečí a útulnosti.

 

Červená

Patří spíše do velkých místností, kde je dostatek světla i prostoru. Červená by se měla používat s rozvahou, má totiž provokativní a dynamizující vliv. Nedoporučuje se do dětských pokojů (pouze ve formě doplňků).

 

Modrá

Modrá barva uklidňuje a zmírňuje nervozitu. Ve světlých odstínech zvětšuje prostor. Je ideální pro místnosti, kde bychom měli odpočívat – ložnici a koupelnu, ale hodí se i do pracoven - podporuje soustředění.

 

Fialová

Je to barva vnitřní harmonie, koncentrace, bezpečí, meditace. Tmavší odstíny fialové působí elegantně a vážně, světlé odstíny něžně a klidně.

 

Zelená

Je to barva přírody, tvořivosti, naděje a vyvolává pocit spokojenosti, uvolnění a vyrovnanosti. Zelená má své zástupce jak mezi teplými barvami (trávová, žlutozelená), tak mezi studenými (mátová), a proto ji lze kombinovat s teplým dřevem i chladným kovem.

 

Hnědá

Hlavní vlastností hnědé barvy je uklidňující pocit, vyjádření sounáležitosti a bezpečí. Velmi oblíbený je odstín cappuccino nebo například skořicová hnědá. Hodí se do místností pro odpočinek a relaxaci.

 

Černá

Je to neutrální až negativní barva. Zužuje prostor a ztenčuje objemy. Doporučujeme pouze jako doplňkovou spolu s jinými veselejšími barvami.

 

Na závěr pár základních pravidel pro použití barev:

›  Při výběru barevnosti bytu nevycházejte pouze z módních trendů

›  Velké plochy by měly mít neutrální barevnost

›  Výrazné barvy jsou vhodné na menší předměty a doplňky

›  Světlé barvy projasňují a zvětšují místnost

›  Tmavé barvy ubírají světlo a zmenšují prostor

›  Teplé barvy se zpravidla používají ve společenských místnostech jako je kuchyně, obývací a dětský pokoj

›  Studené barvy se hodí do místností určených k odpočinku a relaxaci, ale i soustředění (ložnice, koupelna, pracovna)

›  Barevně nápadnější mohou být prvky pro naše pohodlí, například pohovka, křeslo, postel, židle

›  Doporučujeme stanovit si jednu dominantní barvu v místnosti a tu pak kombinovat se dvěma dalšími barvami, které se budou opakovat v celém pokoji