Koberce


Koberců je na trhu celá řada a vyznat se ve velkém množství druhů a barev je leckdy složité. My vám chceme vybírání ulehčit, a proto jsme sepsali všechna hlediska, podle kterých je dobré se při vybírání řídit.

1. Rozdělení koberců podle materiálu

Syntetické koberce


Výhody:

› Nízká cena

› Dobré antistatické vlastnosti

› Odolnost proti roztočům - vhodné i pro alergiky

› Obrovský výběr vzorů a barev

› Syté odstíny

› Tvarová stálost

Nevýhody:

› Nižší životnost

› Náchylnost na obtisky a poškození vlákna
v zatěžovaných místech,
např. pod nábytkem, místa kde se často chodí


Koberce z polyamidového vlákna (PA, nylon) jsou používány v obytných i komerčních prostorách. Mají velmi dobré tepelné, izolační i akustické vlastnosti a výbornou tvarovou paměť – i po dlouhodobém zatížení se vlákna zase zčásti narovnají.

Koberce z polyesteru (PES) jsou vyráběny z použitých PET lahví, takže jejich nákupem přispíváme k ochraně životního prostředí. PES koberce jsou nejčastěji používané v domácnostech a méně namáhaných komerčních prostorech, jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě a stálobarevné.

Koberce z polypropylenu (PP, olefin) jsou nejlevnější ze všech syntetických koberců. Mají spíše dekorativní význam, protože nejsou příliš vhodné do namáhaných prostorů. Nejsou odolné proti znečištění a následkem chemického ošetření skvrn se tvoří barevně odlišné fleky. Další nevýhodou je nízká stálobarevnost a neschopnost zabránit rozptylu požáru.

Koberce z polyakrylu (PA) se svými vlastnostmi velmi blíží kobercům z přírodních materiálů, jsou hřejivé a příjemné na došlap. Vynikají výbornou stálobarevností, dlouhou životností a vysokou protipožární odolností.

Koberce z přírodních materiálů


Výhody:

› Příjemné na došlap

› Schopnost vrátit se do původního stavu po zatížení

› Odolné proti znečištění

› Dokážou regulovat vlhkost v místnosti
nadměrnou vlhkost pohltit,
v suchém prostředí naopak vlhkost dodat


Nevýhody:

› Vyšší cena

› Náročnější údržba

› Postupné „vylínání“


Koberce z bavlny
 jsou měkké a pohodlné na chůzi, velmi odolné, ale méně pružné a náchylnější vůči skvrnám.

Koberce z vlny jsou velice komfortní na došlápnutí, zlepšují akustiku místnosti, mají skvělé tepelně izolační vlastnosti a pohlcují prach. Nevýhodou je nižší odolnost proti skvrnám a nečistotě a nejsou příliš vhodné pro alergiky.

Koberce z přírodního hedvábí jsou jemné, s maximální hustotou vazby a vysokým leskem.


Kombinované koberce

směs přírodních a syntetických vláken

2. Rozdělení koberců podle techniky výroby

Tkané koberce

Vyrábí se ručně nebo strojově proplétáním různými tkalcovskými technikami. Ruční tkaní koberců je složité a nákladné, a proto se vyrábí jen v omezeném množství a pro speciální účely.


Všívané koberce

Všívané provedení je nejrozšířenější technika výroby koberců. Vznikají všíváním příze do nosné podkladové tkaniny na speciálních všívacích strojích. Zafixování a vyztužení těchto koberců je zajišťováno podlepením různými typy podkladových vrstev. Hlavní specifický znak všívaných koberců je vynikající jemnost.


Vpichované koberce

Patří k nejlevnějším podlahovým textilním krytinám. Jsou podobné všívaným kobercům, ovšem v mnohem horší kvalitě. Vyrábí se strojovým vpichováním, přičemž vrchní kvalitnější vlákno se vpichuje do spodního podkladového rouna, na které jsou zpravidla používány druhotné a odpadové textilní materiály. Při výrobě vpichovaných koberců jsou používána různá lepidla. Jsou vhodné všude tam, kde se počítá s častou obměnou podlahové krytiny a na prvním místě je nízká pořizovací cena.


3. Rozdělení podle konstrukce nášlapné plochy


Při volbě koberce je zásadní zejména jeho konstrukce. Poměr výšky jednotlivých vláken k jejich množství na jeden metr čtvereční udává celkovou životnost koberce.


Rozeznáváme tyto druhy konstrukcí koberců:


Všívané střižené koberce

Při výrobě se konce jednotlivých smyček sestřihávají na stejnou výšku. Koberce se střiženým vlasem mají luxusní vzhled, jsou komfortní, příjemné na dotek a odolné proti sešlapání. Hodí se do běžných domácností.


Všívané smyčkové koberce

Vlákno není sestřižené a povrch je tvořen „smyčkou“. Koberce jsou proto velice trvanlivé, odolné vůči zatížení a jeho vlákna mají schopnost vracet se do původního stavu. Smyčkové koberce jsou vhodné do frekventovaných místností.


Všívané smyčkové koberce se strukturou

Koberce se strukturovanou smyčkou mají plastický povrch, který je tvořen různě utahovanými smyčkami vláken. Koberce tohoto typu jsou trvanlivé, příjemné na dotek a hodí se do zatěžovaných prostorů.


Kombinace smyčky a střiženého vlasu

Kombinace střiženého vlasu a neporušených smyček dokáže vytvořit zajímavé vzory. Tyto koberce mají vysokou tvarovou paměť, ale jsou méně trvanlivé než smyčkové koberce.


4. Rozdělení podle způsobu pokládky


Celoplošné koberce

Jak už název napovídá, koberec pokrývá celou plochu místnosti. Je možné ho na podlahu volně položit nebo nalepit. Místnosti dodá jednotný vzhled, zajistí tepelnou a zvukovou izolaci a samozřejmostí je příjemný a měkký došlap po celém pokoji.


Kusové koberce

Kusové koberce se zpravidla používají jako doplněk jiných druhů podlahových krytin. Velkou měrou přispívají k zútulnění interiéru a chrání před poškozením a opotřebováním vlastní podlahy. Výhodou je snadné přemístění koberce, ale mnohdy je to spíše nevýhoda, když koberec „cestuje“ po místnosti. Další nevýhodou je krčení a opotřebování okrajů.


Kobercové dlaždice

Hlavní nespornou výhodou je rychlá výměna opotřebovaných dílců, což výrazně prodlužuje životnost podlahové krytiny a zachovává nový vzhled koberce. Naopak nevýhodou je nutnost zajistit nenápadné přechody mezi jednotlivými dílci a postupné barevné odlišnosti u starších a nových dílců.


5. Rozdělení podle podkladové vrstvy


AB Action Back - syntetická juta v mřížce

Filc - výborná tepelná a zvuková izolace

Guma - zpevnění zátěžových koberců

Latex - levná technologie bez výrazných vlastností


6. Rozdělení podle používání koberce


Bytové koberce

Používají se především do bytů a obytných domů. Mezi hlavní rozhodovací kritéria při pořizování bytového koberce patří především kvalita, barevnost, cena, požadavky na údržbu, tepelná a zvuková izolace a další. Nejsou vhodné do místností s velkou zátěží a frekvencí provozu.


Kancelářské koberce

Koberce do kanceláří vybíráme z vyšší třídy odolnosti a dáváme přednost spíše praktickým vlastnostem před estetickými. Položením koberce do interiéru kanceláře zajistíte útulnější místo pro práci i reprezentativní vzhled místnosti.


Zátěžové koberce

Používají se v prostorech s velkým provozem a zátěží jako jsou například hotely, restaurace, recepce, obchody a další. Hlavními požadavky na jejich vlastnosti je dlouhá životnost, praktičnost a snadná udržovatelnost.