Tipy na dekorativní techniky malování pokojů


Omrzeli Vás jednobarevné zdi bez nápadu? Existuje celá řada neobvyklých technik malování zdí, se kterými se dají vykouzlit zajímavé efekty. Nechte se inspirovat…

 

Strukturální nátěry

Tato technika se většinou používá tam, kde se potřebují zamaskovat nerovnosti či hrboly. K výslednému efektu potřebujeme speciální hmotu a nářadí na konečnou úpravu povrchu. Můžeme použít štětec, se kterým se hmota neroztírá, ale takzvaně tupuje. Nátěru se strukturou docílíme také pomocí houbičky, špachtle, hadru, ale nejlepšího efektu dosáhneme se speciálním strukturovacím válečkem. Vypadají jakoby rozpraskaně a barvu na stěnu nanášejí v hrubé vrstvě. Strukturální vzhled je ještě zajímavější, když se válečkem přejíždí po stěně všemi směry a přes sebe.

Strukturální nátěry lze použít na povrchy z různého materiálu, například štukované zdi, sádrokarton, dřevěné desky, beton, kov či dřevo.

 

Tupování

Tupování je kreativní malířská technika, která se hodí pro hladké i pro strukturované podklady. Při tupování barvu neroztíráme, ale tiskneme ji na zeď štětcem, houbičkou, smotkem látky nebo třeba novinami. Pokud se použije jiný odstín, než jakým se vymalovala celá zeď, výsledný efekt získá plastický rozměr.

 

Vrývání

Další dekorativní technikou v malování zdí je vrývání, někdy také nazývané česání. Tato technika spočívá v tom, že se ještě do vlhké barvy štětcem s tvrdými štětinami vrývají tvary. Fantazii se meze nekladou, ale obvykle se zůstává u kulatých nebo alespoň zakulacených tvarů.

 

Benátský štuk

Někdy nazýván také římský štuk, italská omítka nebo spatulata je luxusní a vysoce dekorativní technika, která se hodí do moderních i historických interiérů. Výsledkem je dokonalá imitace mramoru včetně jeho vlastností, tedy hladkého povrchu, snadné omyvatelnosti a dlouhé životnosti. Benátský štuk se po zavoskování nebo přelakování povrchu hodí také pro koupelny a toalety, ale raději na stěny, kde nepřijde do styku s vodou (neměl by být vystaven tekoucí vodě a ani příliš často namáčen). Lze jej provést prakticky v jakémkoliv barevném odstínu.

 

Marocký štuk

Marocký štuk nebo také tadelakt ve srovnání s benátským štukem lépe odolává vodě. Hodí se třeba do sprchových koutů nebo do místností s bazény, kde vytvoří jedinečný a voděodolný povrch beze spár.